Infinity Zieleniec Ski & Spa

Co to jest system condo i jak działa ?

System condo to stosunkowo nowy segment branży nieruchomości, który szybko zyskuje na znaczeniu i popularności. Podobnie jak wiele innych form inwestowania, również condo apartamenty przybyły do nas z zachodu kilka lat temu. Obecnie w Polsce w tym modelu funkcjonuje kilkadziesiąt inwestycji, w których znajduje się ponad 8 tysięcy lokali. Zobacz, na czym polega system condo i jak można na nim zarabiać.

System condo – co to jest?

Samo słowo condo jest skróconą wersją condominium, które jest zlepkiem słów con, czyli współ- oraz dominium oznaczającego panowanie. Taka kombinacja wyrazów doskonale oddaje charakter tego systemu. W praktyce condo oznacza, że właściciele prywatnych mieszkań są również współwłaścicielami części wspólnych takich jak basen, widna czy siłownia. Ze względu na swój charakter, takie nieruchomości najczęściej znajdują się w wysokich budynkach mieszkalnych, hotelach i apartamentowcach.

Idea systemu condo wywodzi się z ekonomii współdzielenia, której założeniem jest to, że ludzie nie mogą posiadać wszystkich rzeczy, których chcą używać. Dzięki współdzieleniu możliwa jest demokratyzacja wielu sektorów. Ten model biznesowy staje się obecnie coraz popularniejszy, a najbardziej rozpoznawalnymi jego przedstawicielami są Uber oraz Airbnb.  

Hotele w systemie condo

Do niedawna jednym z sektorów, do którego wstęp mieli tylko bogaci inwestorzy była turystyka. Budowa hotelu lub apartamentowca wymaga inwestycji na poziomie kilku lub nawet kilkudziesięciu milionów złotych. Z wiadomych przyczyn wyklucza to więc bardzo wielu inwestorów posiadających mniejszy kapitał. 

Alternatywą jest system condo, który oferuje połączenia hoteli oraz mieszkań w coś, co nazywane jest w branży condohotelem.

Hotele w systemie condo to stosunkowo nowa forma inwestycyjna, która zadebiutowała w 2006 roku w USA. Model ten łączy funkcje hotelu z posiadaniem nieruchomości. Z punktu widzenia dewelopera budującego hotel oznacza to sprzedaż na prywatną własność znajdujących się w budynku lokali. 

Patrząc z perspektywy inwestora, jest to szansa na rozpoczęcie biznesu w branży turystycznej, bez inwestowania milionów złotych. Wystarczy kupić jeden, dwa lub kilka hotelowych pokoi, aby następnie czerpać zyski z działalności całego hotelu.

Condo apartamenty - jak na tym zarabiać?

Teraz gdy już wiesz, na czym polega condo system, czas przejść do konkretów. Jak zarabiać na tym modelu biznesowym?

Jest to stosunkowo proste. Zakupiony przez inwestora hotelowy pokój lub apartament zostaje oddany w zarządzanie firmie zarządzającej obiektem. To właśnie jej pracownicy odpowiadają za codzienne działanie hotelu, przyjęcie i wymeldowanie gości, sprzątanie oraz kwestię samych rezerwacji.

Inwestorowi wypłacane jest wynagrodzenie, które stanowi procentową wartość kwoty zainwestowanej w nieruchomość. Najczęściej wartość ta mieści się w przedziale 5-7% w skali roku, czyli znacznie więcej niż oferują dziś bankowe depozyty czy inne, bezpieczniejsze formy lokowania kapitału (np. obligacje). I to właśnie między innymi ze względu na wysoką stopę zwrotu, system condo cieszy się tak dużą popularność.

W hotelach, które działają w systemie condo, wynagrodzenie wypłacane jest niezależnie od poziomu obłożenia hotelu. Oznacza to, że zysk inwestora jest zabezpieczony, nawet jeśli sam hotel nie będzie cieszył się wielkim uznaniem.

Oczywiście właściciel takiej nieruchomości w hotelu nie musi jej wynajmować przez 365 dni w roku. Często pokoje lub apartamenty służą również jako mieszkanie wakacyjne. Ta opcja jest szczególnie interesująca w przypadku condohoteli położonych w kurortach turystycznych.

System condo – opinie

Inwestycje w condohotele i aparthotele cieszą się w Polsce coraz większą popularnością. Każdego roku do użytku oddawane jest kilkanaście nowych inwestycji, które do tej pory były głównie zlokalizowane w dużych miastach – na czele z Warszawą, Gdańskiem i Krakowem. 

Obecnie nieruchomości w systemie condo coraz częściej oddawane są do użytku w kurortach turystycznych. Dominują nadmorskie miejscowości jak Sopot, Świnoujście czy Kołobrzeg oraz lokalizacje w górach, na przykład Karpacz, Zakopane czy Zieleniec, a tam takie inwestycje jak np. Infinity Zieleniec.

Inwestorzy doceniają stabilność zysków oraz pewnego rodzaju efekt nowości. Za jego sprawą, możliwe jest negocjowanie atrakcyjniejszych warunków z zarządcą hotelu.