Na przestrzeni ostatnich kilkudziesięciu lat prym turystycznej popularności na Dolnym Śląsku wiodły przede wszystkim kurorty karkonoskie - Karpacz i Szklarską Poręba. Ta sytuacja jednak sukcesywnie ulega zmianie, ponieważ dzięki dynamicznemu rozwojowi rośnie rola i znaczenie miejscowości na Ziemi Kłodzkiej, w tym właśnie uzdrowiska Duszniki-Zdrój w tym jego górskiej części – dzielnicy Zieleniec
Znany dziś, przede wszystkim z jednego z największych w Polsce ośrodków narciarskich Zieleniec, z każdym rokiem zyskuje na znaczeniu również poza sezonem zimowym. Piękne szlaki turystyczne, wieże widokowe, trasy rowerowe, w ramach projektu Singletrack Glaciensis, czy zlokalizowany na stokach rowerowy Bike Park przyciągają pasjonatów aktywnej turystyki wraz z całymi rodzinami
Nieco niżej w Dusznikach-Zdroju, na Jamrozowej Polanie, zlokalizowany jest całoroczny kompleks sportowy - Tauron Duszniki Arena. Zimą pełen biegaczy i biatlonistów, natomiast latem rolkarzy i wrotkarzy.
Nie sposób nie wspomnieć także o samym uzdrowisku oraz pełnej gamie atrakcji Ziemi Kłodzkiej. To doskonały pomysł na wypoczynek przez cały rok zarówno dla osób spragnionych aktywnego wypoczynku, jak i osób pasjonujących się historią.
Na przestrzeni kolejnych lat położony u podnóży trzech górskich pasm - Gór Stołowych, Bystrzyckich i Orlickich kurort wpadnie w wir jeszcze większego rozwoju, który będzie miał dwa podstawowe fundamenty.
W lipcu 2021 władze miasta oraz regionu oficjalnie ogłosiły plany dotyczące realizacji dwóch projektów, które mają na celu rozwój Dusznik-Zdroju, w tym Zieleńca w zakresie sportu i turystyki.
Pierwszą z nich będzie budowa Centralnego Ośrodka Sportu na Jamrozowej Polanie, w skład, którego obok już istniejącej areny biathlonowej i hali sportowej, powstaną nowe obiekty - hala lodowa, czy jedyny w tej części Europy, tor bobslejowy.
Drugą inwestycją będzie gondola z Dusznik-Zdroju do Zieleńca o długości prawie 7 km z dwoma stacjami pośrednim i przepustowością nawet 6 tyś. osób na godzinę. Inwestycja ta będzie połączona z budową nowej infrastruktury narciarskiej w obrębie Podgórza w Dusznikach (miejsce pomiędzy Zieleńcem a Dusznikami-Zdrój), dzięki czemu narciarze zyskają nowe kilometry tras. Gondola będzie nie tylko jedyną tego rodzaju atrakcją turystyczną w skali kraju, ale również kluczowym środkiem komunikacji z wyżej położonymi częściami Dusznik. Inwestycja jest zatem odpowiedzią na potrzebę rozładowania ruchu samochodowego w okresie zimowym oraz czynnikiem, który z pewnością będzie w przyszłości stanowił o podniesieniu atrakcyjności regionu poza sezonem narciarskim.
Kluczowa inwestycja infrastrukturalna na Dolnym Śląsku. Właśnie zakończone zostały konsultacje społeczne dotyczące wpływu inwestycji na środowisko, na podstawie których opracowany zostanie szczegółowy przebieg trasy. Zostanie od podzielony na trzy etapy (Wrocław - Łagiewniki, Łagiewniki - Ząbkowice Śląskie, Ząbkowice Śl. - Kłodzko) i jest przez władze regionalne traktowany priorytetowo.
Droga S8 będzie wykonana w standardzie dwujezdniowym o dwóch pasach ruchu, a na odcinku Łagiewniki-Wrocław z zabezpieczeniem na trzeci pas. Zbudowanych zostanie w sumie 80 km, powstanie 12 węzłów i 180 obiektów inżynieryjnych. Od Wrocławia do Kłodzka będzie to droga o parametrach klasy drogi ekspresowej - klasa S.
Na dziś znamy już planowany przebieg trasy: https://www.radiowroclaw.pl/img/articles/98805/Znamy-przebieg-S8-z-Klodzka-do-Wroclawia-PLANY-1.pdf, której budowa ma ruszyć już w 2023 roku a b. Co jednak najważniejsze, to że dzięki temu projektowi znacząco skróci się czas dojazdu do Zieleńca.