Infinity Zieleniec Ski & Spa

Jak inwestować w condo i aparthotele?

Niskie oprocentowanie lokat bankowych, niepewność giełdy i wysokie ceny na rynku nieruchomości - wszystko to sprawia, że inwestorzy muszą szukać innych miejsc na ulokowanie swoich oszczędności. Jednym z takich miejsc są condo nieruchomości lub aparthotele. Sprawdź, jak inwestować w condo, aby nie stracić.


Dlaczego warto inwestować w condo nieruchomości?

Inwestowanie w condo nieruchomości przyciąga inwestorów z kilku powodów:

Pierwszym z nich są oczywiście zyski. Część deweloperów działających na rynku condo oferuje nawet 6-7% w skali roku. To znacznie więcej niż można zarobić na lokatach bankowych, kupując obligacje, a także inwestując na giełdzie. Dodatkowo, w przypadku wielu zarządców gwarantuje wypłatę takiego zysku w umowie. Inwestor nie przejmuje się więc obłożeniem hotelu, ponieważ jego zyski są zagwarantowane z góry.

Inwestowanie w condo lub aparthotele jest również mniej czasochłonne niż standardowy wynajem nieruchomości. Dzięki powierzeniu zarządzania obiektem operatorowi, inwestor nie musi zajmować się poszukiwaniem najemców, ich zameldowaniem czy późniejszymi rozliczeniami. Cały ten zakres obowiązków spoczywa na barkach operatora.

Aparthotele to ciekawy pomysł na inwestowanie z jeszcze jednego powodu. Zakupiona condo nieruchomość może służyć nie tylko jako obiekt na wynajem, ale również jako obiekt wakacyjny właściciela. Może on korzystać z tzw. pobytu właścicielskiego, w ramach którego cieszy się on nie tylko możliwościami samego apartamentu, ale również całego hotelu. Ma więc dostęp do znajdującej się w obiekcie siłowni, SPA czy też basenu.

Inwestowanie w aparthotele to również prestiż. Tego rodzaju obiekty są najczęściej zlokalizowane w miejscach o wysokiej atrakcyjności turystycznej - centra miast lub kurorty wypoczynkowe. Dołączenie takiej nieruchomości do swojego portfela inwestycyjnego podniesie jego prestiż.

 

Dla kogo jest inwestowanie w aparthotele?

Condohotele i aparthotele to ciekawa alternatywa lokowania swoich oszczędności. W tym wpisie dowiesz się na ich temat więcej. Chętnie korzystają z niej osoby, które już mają część swojego kapitału zainwestowane w nieruchomościach, na przykład mieszkaniach na wynajem. Zakup nieruchomości condo jest dla nich sposobem na zdywersyfikowanie swojego portfela inwestycyjnego.

Aparthotelami zainteresować powinni się również Ci, którzy chcą inwestować w branżę hotelarską, ale nie posiadają odpowiedniego kapitału, aby taki obiekt wybudować samodzielnie. Przy zaangażowaniu wielokrotnie mniejszej kwoty mogą wykupić kilka lub nawet kilkanaście pokoi czy apartamentów i zarabiać z turystyki.

Condo nieruchomości to również ciekawy pomysł na inwestowanie dla osób, które uwielbiają podróżować. Atrakcyjnie położone obiekty oferują pobyty właścicielskie, w ramach których, inwestor może korzystać z pełnej oferty hotelu.

 

Na czym polega inwestowanie w condo nieruchomości?

Z praktycznego punktu widzenia, inwestowanie w tego rodzaju nieruchomości polega na zakupie lokalu, najczęściej w budynku hotelowym. Właściciel zakupionego pokoju hotelowego lub apartamentu może z niego korzystać przez pewien określoną ilość dni w roku. Przez pozostałe miesiące obiekt jest wynajmowany.

Zarządzaniem obiektem zajmuje się specjalistyczna firma, nazywana operatorem. Inwestor podpisuje z nią umowę najmu, która jest najczęściej zawierana na ustalony okres czasu (np. 5 - 15 lat) z możliwością przedłużenia. Operator odpowiada za codzienne funkcjonowanie obiektu - działania promocyjne, przyjmowanie gości, czy sprzątanie.

Ostatecznie dzieli się on zyskiem z właścicielem lokalu, wypłacając mu określoną kwotę. Może być ona z góry ustalona lub stanowić procent uzyskanego zysku.

Przeczytaj też: korzyści z zakupu nieruchomości w modelu Condo.

 

Inwestowanie w aparthotele - ryzyko

Inwestowanie w condo nieruchomości nie jest pozbawione ryzyka. Oto kilka rzeczy, na które warto zwrócić uwagę:

  • Lokalizacja - najważniejsza kwestia. To w dużej mierze od lokalizacji zależy rentowność takich inwestycji. Jeśli nie przyciąga ona odwiedzających to hotel może nie generować odpowiednich przychodów, co oznacza problemy z wypłatą zysków dla inwestorów.

  • Doświadczenie operatora - firma zarządzająca obiektem odpowiada za całego jego funkcjonowanie. Jeśli wykonywane przez nich usługi są na niskim poziomie to hotel może nie funkcjonować prawidłowo.

  • Warunki umowy - to umowa reguluje, na jakiej wysokości zyski może liczyć inwestor. Warto więc poświęcić odpowiednią ilość czasu na jej przestudiowanie, aby jej zapisy nie były niekorzystne.

 

Jak inwestować w condo, aby nie tracić?

Musisz wiedzieć, że zła lokalizacja, brak doświadczenia operatora, czy też niekorzystne warunki umowy to nie wszystkie ryzyka, z jakimi musi się liczyć potencjalny inwestor.

Trzeba mieć świadomość, że w przypadku problemów hotelu, mogą występować trudności z upłynnieniem posiadanej nieruchomości. W rezultacie inwestor pozostanie z apartamentem lub pokojem hotelem, na które nie będzie w stanie znaleźć kupca. Utrudnia to odzyskanie zainwestowanych środków.

 

Jak inwestować w condo/aparthotele? Podsumowanie

Teraz już wiesz, jak inwestować w aparthotele. Bez wątpienia jest to ciekawa forma lokowanie oszczędności. Pozwala nie tylko czerpać zyski, ale również korzystać z atrakcji oferowanych w ramach całego obiektu turystycznego. Nic więc dziwnego, że inwestorzy szukający, jak skutecznie inwestować tak chętnie spoglądali w stronę condo nieruchomości. Popyt na tego typu inwestycje rośnie i nawet pandemia Covid-19 go nie zastopowała. Poznaj inwestycję aparthotel Infnity Zieleniec.