Infinity Zieleniec Ski & Spa

System condohotelu a ryzyko inwestycyjne

Inwestowanie w condohotele jest opłacalne. Ważne jednak, aby inwestor dobrze rozumiał mechanizm działania tego systemu i znał związane z nim ryzyko. Sprawdź, kiedy zakup apartamentu w hotelu będzie dobrą decyzją, a kiedy powinna zapalić się w Twojej głowie czerwona lampka.


System condo jako inwestycja

Nawet pandemia Covid-19 nie spowolniła rozwoju rynku condohoteli w Polsce. Pod koniec 2020 roku, w naszym kraju działało blisko 70 tego rodzaju inwestycji. Łącznie znajduje się w nich ponad 8000 lokali zarabiających w tym modelu. Mimo tak dużej podaży, deweloperzy nie mają trudności ze znalezieniem chętnych na zakup apartamentów. Dlaczego tak się dzieje?

Jeśli dopiero zaczynasz przygodę z inwestowaniem, to dowiedz się, co to jest system condo?

Obiecywane przez budujących condohotele zyski są znacznie wyższe niż te, na które inwestorzy mogą liczyć w przypadku lokat bankowych. Na wyobraźnie kupujących działają również lokalizacje aparthoteli – często bardzo prestiżowe – a także bezpieczeństwo wynikające z inwestowania w nieruchomości. Nie należy jednak zapominać, że

 

Zarabianie w modelu condo – plusy

Kupno apartamentu w hotelu zapewnia stały przypływ pieniędzy. Wynagrodzenie wypłacane jest w systemie miesięcznym, kwartalnym lub półrocznym – w zależności od zapisów umowy. W przypadku klasycznego modelu condo, jego wysokość nie jest uzależniona od obłożenia. Operatorzy zapewniają stały zysk na ustalonym w umowie poziomie.

Ci sami operatorzy odpowiadają za bieżącą obsługę nieruchomości. To na ich głowie jest przyciąganie gości, marketing czy zatrudnianie personelu. Z punktu widzenia inwestora oznacza to znacznie mniej pracy, którą trzeba włożyć w zarządzanie inwestycją.

Ogromnym plusem condo nieruchomości jest możliwość użytkowania pokoju lub apartamentu w celach wypoczynkowych. Właściciele mogą korzystać wówczas nie tylko z ich powierzchni, ale również z oferty całego ośrodka. To ważny argument przyciągający do INFINITY Zieleniec ski&spainwestorów, którzy szukają apartamentów wakacyjnych w górach.

To nie jedyne zalety inwestowania w condo. Zobacz wszystkie korzyści wynikające z zakupu nieruchomości w modelu condo.

 

Condo to inwestycja ryzykowna? System condo – minusy

Podobnie, jak w przypadku innych obszarów inwestycyjnych, również z condohotelami związane jest określone ryzyko.

Pierwszym z nich jest brak możliwości zastosowania zapisów Ustawy Deweloperskiej, w tym rachunków powierniczych. Jeżeli więc wybrany deweloper buduje hotel czy apartamentowiec głównie z pieniędzy inwestorów, to de facto oni również biorą na siebie ryzyko związane z ewentualnymi trudnościami czy opóźnieniami. Taki model współpracy wymaga więc dokładnego sprawdzenia inwestycji oraz dewelopera.

Kontrowersje wzbudza również kwestia obiecywanych zysków. Tutaj trwa prawdziwa licytacja. Obiecywane przez deweloperów zyski często przekraczają granicę 10% w skali roku. O ile wypracowanie takich liczb jest możliwe, przy wzmożonym ruchu turystycznym w sezonie wakacyjnym, o tyle zagwarantowanie takiego zysku przez cały rok z punktu widzenia inwestora może okazać się jedynie fikcją.

 

Musisz pamiętać, że zysk w condohotelach uzależniony jest od wielu czynników, jak obłożenie, koszty zarządzania nieruchomością, czy opłaty związane z jej utrzymaniem. Zagwarantowanie zysku na poziomie 8-10% w skali roku może być więc jedynie zwykłym chwytem marketingowym. Warto również sprawdzić od jakiej kwoty deweloper ma zamiar naliczać rentę inwestycyjną.

 

System condo mniej ryzykowny niż wynajem krótkoterminowy

Zakup apartamentu w hotelu często stanowi alternatywę dla inwestowania w wynajem krótkoterminowy. Między oboma rozwiązaniami występują jednak pewne różnice.

Inwestorzy działający na rynku wynajmu krótkoterminowego (np. za pośrednictwem Airbnb czy Booking.com) zarabiają tylko w momencie, gdy przyjmują gości. Wiąże się to z dużym ryzykiem. Nie osiągnie on zysków, jeśli nie znajdą się chętni na wynajęcie jego nieruchomości.

Warto wiedzieć, że wynajem krótkoterminowy doskonale radzi sobie w dużych miastach jak Wrocław, Kraków czy Warszawa, jednak zupełnie przegrywa rywalizację w kurortach wypoczynkowych. W takich miejscach turyści oczekują nie tylko wygodnego apartamentu, ale również dostępu do infrastruktury hotelowej. System condo im to zapewnia. Oprócz miejsca noclegowego, goście mogą korzystać również ze SPA, restauracji czy basenu.

Dodatkowo zarządzaniem nieruchomością w systemie condo zajmuje się wyspecjalizowany zarządca. Doświadczenie posiadane przez ten podmiot ogranicza ryzyko inwestycyjne. Jest ono dużo większe, kiedy samodzielnie planujesz zarządzać nieruchomością na rynku turystycznym. Szczególnie, jeśli nie posiadasz odpowiedniej wiedzy, dlatego zanim zaczniesz inwestycje w condo, warto przedstawić sobie wszystkie plusy i minusy, korzyści oraz ryzyka wynikające z takiego modelu inwestowania, a następnie podjąć odpowiedzialną decyzję.

Sprawdź ofertę Infinity Zieleniec oferującego sprzedaż apartamentów w modelu condo i umów się na rozmowę z naszymi doradcami.